Forum www.viribusunitis322012.fora.pl Strona Główna www.viribusunitis322012.fora.pl
Viribus Unitis - Wolne forum sympatyków Austro-Węgier.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Robert William Seton Johnson

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.viribusunitis322012.fora.pl Strona Główna -> Mocarstwa wobec Austro-Węgier
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Viribusunitis
AdministratorDołączył: 03 Lut 2012
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 23:19, 02 Mar 2012    Temat postu: Robert William Seton Johnson

[link widoczny dla zalogowanych]

Jeden z czołowych “rozkładaczy Austro-Węgier” i najbardziej fanatyczny wróg narodu węgierskiego, ojciec kłamstwa historycznego – Robert William Seton Johnson znany również pod pseudonimem Scotus Viator urodził się w Londynie 20 sierpnia 1879 roku, a zmarł 25 lipca 1951 roku w szkockim mieście Skye.

Brytyjska encyklopedia do dziś pisze o nim nie bez dumy: “…was a British political activist and historian who played an active role in encouraging the breakup of the Austro-Hungarian Empire and the emergence of Czechoslovakia and Yugoslavia during and after World War I “.Był brytyjskim działaczem politycznym i historykiem, który odegrał aktywną rolę w promowaniu rozpadu Austro-Węgier i w powstaniu Czechosłowacji i Jugosławii w trakcie i po I wojnie światowej.

Wg oficjalnych danych posiadał wielki majątek odziedziczony po rodzicach, który wspaniałomyślnie przeznaczył na akcje wyzwoleńczą słowiańskich narodów uciśnionych przez Habsburgów. W rzeczywistości jego ojciec William Livingstone Watson był kupcem herbacianym w Kalkucie, zaś jego matka - Elizabeth Lindsay Seton - córką George'a Setona, genealoga i historyka, syna Georgia Setna pracownika i udziałowca osławionej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Majątek odziedziczony po ojcu i dziadku był z pewnością spory, lecz nie aż tak wielki, aby sfinansować skuteczną, wieloletnią działalność na rzecz „wyzwolenia” kilku narodów i podminowania imperium habsburskiego. Polski lingwista Marian Zdziechowski, którego usiłował zwerbować do tej dywersyjnej pracy podczas pobytu w Krakowie – zdemaskował go natomiast jako płatnego agenta rządu rosyjskiego i francuskiego dysponującego nieograniczonym kredytem bankowym.
Natomiast rodzinny majątek i stosunki towarzyskie w brytyjskich kręgach uniwersyteckich były z pewnością wystarczające, aby zapewnić mu odpowiednie wykształcenie i wejście do elitarnego klubu brytyjskich naukowców. Robert Seton Johnson ukończył więc renomowane Winchester College and New College , a następnie studiował historie najnowszą na uniwersytecie w Oxfordzie pod kierunkiem historyka i polityka H.A.L. Fishera. Osiągnął tu stopień licencjata w 1901 roku.
Po ukończeniu studiów oxfordzkich Seton-Watson wyjechał na kontynent pogłębiając swe strusia na uniwersytecie Berlińskim, na Sorbonie i na Uniwersytecie Wiedeńskim. Nie wątpliwie też w tym właśnie okresie zetknął się z kontynentalną masonerią, ponieważ wszyscy jego późniejsi partnerzy polityczni (Masaryk, Benes, Vergun, Bratianu) byli członkami lóż woplnomularskich. One też ułatwiły mu dostęp do odpowiednich elit politycznych. Seton Watson, wychowany od dziecka w duchu prezbiteriańsko- wolnomularskim już wtedy darzył szczególna niechęcią państwo Habsburgów upatrując w nim ostatni przeżytek katolickiej, średniowiecznej Europy stojący na drodze światowego postępu. Natomiast odnosił się ze znaczną sympatią do kultury prawosławnej, a zwłaszcza rosyjskiej.
Nic, więc dziwnego, że przebywając w Wiedniu prawie natychmiast przystąpił do energicznego szkalowania monarchii wobec opinii światowej i podburzania jej narodowości publikując szereg artykułów dla czasopisma: The Spectator na temat stosunków wewnętrznych w monarchii, a zwłaszcza na temat Węgier.
W artykułach tych tworzył całkowicie fałszywy obraz historii i ówczesnej rzeczywistości monarchii plując nienawiścią przeciw Madziarom i ujmując się za Słowakami, Rumunami i Południowymi Słowianami, których charakter narody bezkrytycznie idealizował, a krzywdy wyolbrzymiał.
Jego walka o „wyzwolenie uciśnionych narodów” przybrała groteskowe cechy zważywszy, że czynił to człowiek żyjący z majątku pochodzącego z nieludzkiego kolonialnego wyzysku Hindusów, a jego zbawcza misje finansowały: Wielka Brytania odmawiająca wszelkich praw podbitym Irlandczykom, Francja nie uznająca u siebie żadnych mniejszości narodowych i Rosja uciskająca Polaków, Ukraińców, narody bałtyckie i liczne ludy azjatyckie.
W celu lepszego oddziaływania na "uciśnione narody nauczył się nawet jeżyków węgierskiego, chorwackiego i czeskiego. W 1908 roku opublikowal swój pierwszy karykaturalny pamflet polityczny pod absurdalnym tytułem: Racial Problems in Hungary, która tylko ze względu na całkowitą nieznajomość rejonu odniosła duży sukces na Zachodzie Europy
W czasie pobytu w Wiedniu Seton-Watson zaprzyjaźnił się z korespondentem The Times - , Henrym Wickham Steedem – pracującym dla brytyjskiego wywiadu i z czeskim filozofem i politykiem Tomášem Masarykiem – przyszłym prezydentem Czechosłowacji. Niezależnie od tego wszedł też w bliskie stosunki z rosyjskim agentem politycznym Dmitrijem Wergunem prowadzącym na terenie monarchii AW intensywną akcje panslawistyczną służąca imperialnym celom Rosji. W kolejnych pracach atakował system polityczny Austro-Węgier narzekając na anachroniczny model rządów sprawowanych przez starożytną skamienielinę –dynastie Habsburgów nie rozumiejącą młodych nacjonalizmów.
Wyrażał również poparcie dla pomysłów federalizacji monarchii, która musiałaby doprowadzić do anarchii i wojny domowej, a tym samym rozpadu państwa. Wraz z Wergunem organizował też kolejne zjazdy pansłowiańskie, podgrzewał sytuacje polityczna coraz to nowymi publikacjami starając się jak najbardziej rozszerzyć kontakty towarzyskie we wpływowych sferach. Dzięki wrodzonej zręczności i kontaktowości działał bardzo skutecznie, aż do zetknięcia się w Krakowie z profesorem Zdziechowskim, który natychmiast zapytał go czy jego troska o uciśnione ludy obejmuje także te, które jak Polacy i Ukraińcy cierpią ucisk w imperium rosyjskim. Zmieszany Seton Watson ( biorąc poddanego rosyjskiego za "wtajemniczonego" w jego robotę) przyznał wówczas, ze jego celem politycznym jest działanie na rzecz rozpadu Austro -Węgier natomiast los Polaków i Ukraińców znajduje się w rękach cara i jest wewnętrzną sprawą Rosji.

Natychmiast po wybuchu PWŚ - Seton Watson unikając internowania opuścił Austro-Węgry i kontynuował swą publikacyjną i propagandowa oszczercza działalności przeciw nim. W 1914 roku gorliwie działał na rzecz Serbii jako honorowy sekretarz Fundacji Pomocy na Rzecz Serbii, zaś po jej upadku zajął się równie gorliwie czeskimi emigrantami, a zwłaszcza swym przyjacielem Masa rykiem, który uciekł do Anglii. Seton Watson wspierał go tam materialnie i znalazł mu intratną posadę, a następnie wraz z nim założył tygodnik New Europe, w którym obydwaj wzywali do zniszczenia Austro-Węgier i wyzwolenia uciśnionych przez nie ludów.
Ponieważ prywatna działalność Setona Watsona zaczęła zagrażać zbyt szybkim ujawnieniem planu zniszczenia monarchii (koła polityczne w czasie przeciągających się i niepomyślnych działań wojennych brały też pod uwagę możliwość separatystycznego pokoju z państwem Habsburgów i pozostawienie jego zagłady na czasy powojenne) Seton Watson był niekiedy wyciszany, a w 1917 roku umieszczono go nawet w Royal Army Medical Corps 18 zakazując mu samowolnej działalności propagandowej. Z tej chwilowej bezczynności wyrwali go jednak wpływowi przyjaciele z loży umieszczając go w najwłaściwszym miejscu tj. w Biurze Wywiadu Gabinetu Wojennego w Departamencie Wrogiej Propagandy, gdzie był odpowiedzialny za propagandę brytyjską skierowaną do ludów Austro-Węgier i służył jako ekspert w przygotowaniach do Kongresu Ludów uciśnionych przez Monarchie Habsburgów, który odbył się w Rzymie w kwietniu 1918 roku.
Po zakończeniu wojny, Seton-Watson uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu w „charakterze prywatnym”, jako doradca przedstawicieli narodów „posthabsburskich”. Miał też jako „znawca” największy wpływ na ustalanie nowych granic popierając maksymalistyczne żądania swych przyjaciół i jest tym samym osobiście odpowiedzialny za tragedię Węgrów w Trianon i oderwanie bezsprzecznie etnicznych terytoriów węgierskich od macierzy.
Rząd brytyjski zgodnie z zasadą równowagi sił przestał teraz popierać akcje Setona i nie okazał mu spodziewanej wdzięczności – zrobili to jednak uszczęśliwieni beneficienci. Ukochany przyjaciel Setna - Masaryk który został pierwszym prezydentem Czechosłowacji powitał go uroczyście w Pradze, gdzie zaprzyjaźnił się dodatkowo z Edvardem Benešem kierującym polityką zagraniczną nowego państwa. Przy okazji Seton Watson nie omieszkał wesprzeć Czechosłowacji dokonującej agresji na Polskę i storpedował ideę referendum na spornych terytoriach optując za oddanie ich Czechom. Był też głównym ekspertem doradzającym Lordowi Curzonowi w sprawie ustalenia granicy polsko-rosyjskiej.
Seton-Watson został też naturalnie honorowym obywatelem „Cluj” w Transylwanii, który został włączony do Rumunii mimo roszczeń Węgrzech, w 1920 roku został formalnie uznany przez rumuński parlament za dobroczyńcę narodu rumuńskiego. Natomiast SHS, czyli późniejsza Jugosławia nagrodziła jego wysiłki na rzecz zdemolowania i zniszczenia Austro-Węgier nadając mu tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

Po wojnie Seton-Watson odegrał znaczącą rolę w tworzeniu Szkoły Slawistyki (później Szkoła słowiańskich i Studium Europy Wschodniej,(powstałej jako rozwiniecie wydziału University College London założonego w 1915 roku w celu zapewnienia zatrudnienia dla jego „wygnanego” przyjaciela Masaryka) a w 1922 roku został mianowany jego pierwszym kierownikiem. Funkcje w tej jednostce przemianowanej na Katedrę im Masaryka piastował aż do 1945 roku.
Wobec zbliżającej się DWŚ Seton Johnson pozostał wierny przyjaźni z Czechosłowacją usiłując przeszkodzić Traktatowi Monachijskiemu, następnie zaś pracując w Biurze Politycznego Wywiadu Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1940-1942). Jednak miał już niewielki wpływ na politykę, częściowo, dlatego, że nie miał dostępu do decydentów, którzy całą Europę Środkową odstąpili Stalinowi. Po wojnie Seton-Watson wycofał się do Kyle House na wyspie Skye , gdzie zmarł w 1951 roku.
Najwazniejsze publikacje Roberta Seton-Watsona
· Racial Problems in Hungary (1908)
· The Southern Slav Question (1911)
· The Rise of Nationality in the Balkans (1917)
· Europe in the Melting-Pot (1919)
· The New Slovakia (1924)
· Sarajevo : A Study In The Origin Of The Great War (1926) Sarajewo: A Study In The Origin Of The Great War (1926)
· The Roll of Bosnia in international Politics 1875-1919 (1932)
· A History Of The Roumanians (1934)
· Disraeli, Gladstone And The Eastern Question (1935)
· Britain In Europe (1789-1914): A Survey Of Foreign Policy (1937)
· Britain And The Dictators: A Survey Of Post-War British Policy (1938)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Viribusunitis dnia Sob 18:29, 03 Mar 2012, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kaiserin
BaronDołączył: 11 Lut 2012
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krzeszowice

PostWysłany: Sob 7:57, 03 Mar 2012    Temat postu:

Polacy sprawę wewnętrzną Rosji, Ślask Cieszyński dla Czechów, Linia Curzona, Trianon ...Po prostu przyjemniaczek! Pyszności...Mniam...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prinz Eugen
BaronDołączył: 04 Lut 2012
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Nie 18:38, 04 Mar 2012    Temat postu:

Ciekawe. Przeczytałem trochę książek o AW i wiele linków i jak dotąd nie natrafiłem na żaden polskojęzyczny tekst o tym panu. Rozdziały mówiące o przyczynach upadku AW i ich upadku o nim milczą! Za to pełne są frazesów o rodzących się nacjonalizmach, represjach ze strony władz, ucisku narodowym i o oddolnych ruchach rozsądzających samoczynnie imperium Habsburgów. A także o konieczności dziejowej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Viribusunitis
AdministratorDołączył: 03 Lut 2012
Posty: 163
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 17:39, 05 Mar 2012    Temat postu:

Rzeczywiście. Robert Seton Watson jest u nas postacią prawie nieznaną ( lub powiedziawszy dokładniej - celowo nie nagłaśnianą), co pozostaje w absolutnym kontraście z literatura zachodnią, oraz jego popularnością w Serbii i Rumunii. W republice Czeskiej nie jest już tak popularny jak za czasów Czechosłowacji, ale jest za dobrze znany na Słowacji.
W Polsce obszerniej opisał jego działalność Marian Zdziechowski ("Węgry i dookoła Węgier" ), oraz przychylny Węgrom brytyjski publicysta Gower ("Mniejszość węgierska w państwach sukcesyjnych", polskie wydanie 1937).
Przyczyna wyciszenia jego osoby w Polsce jest zapewne poparcie jakiego udzielił Czechosłowacji w sporze z Polska o Zaolzie i w storpedowaniu pomysłu referendum na Spiszu i Orawie, jak również jego rola w ustalaniu linii Curzona.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Viribusunitis dnia Pon 17:40, 05 Mar 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janzuk
Ritter vonDołączył: 19 Lut 2012
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:35, 05 Mar 2012    Temat postu:

Niby wszystko jasne, ale jak to możliwe, aby jeden człowiek miał tak wielki wpływ na bieg wydarzeń i odtwarzanie dziejów?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
turulmodar
BaronDołączył: 03 Lut 2012
Posty: 107
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 21:21, 05 Mar 2012    Temat postu:

Robert Seton Watson jest szczególnym przypadkiem człowieka, który nie pełnił nigdy pierwszoplanowych funkcji politycznych, ale zawsze był w centrum wydarzeń, wiele z nich inspirował, a niektóre postaci polityczne wielkiego formatu ( np. Masaryka) wręcz wypromował. Wiele rozwiązań politycznych, które przyjęto i zastosowano w konkretnej rzeczywistości (np. propozycje zmian przebiegu granic) jest aktualnych do dziś i również do dziś są one źródłem napięć, ucisku narodowego, a nawet zbrodni wojennych (np. w byłej Jugosławii). Potrafił też zdobyć na Zachodzie Europy autorytet, który posłużył mu do stworzenia całej wypaczonej wizji (istnego krzywego zwierciadła), która zaciążyła na pracy historycznej kilku następnych pokoleń. A zatem jest to możliwe.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jurek
Obywatel Gminy/ MiastaDołączył: 19 Lut 2012
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bochnia

PostWysłany: Pon 21:37, 05 Mar 2012    Temat postu:

Przeczytałem uważnie jego biogram, ale właściwie trudno mi z niego wyczytać odpowiedź na podstawowe pytanie : Dlaczego Robert Seton Watson nie cierpiał AW i tak konsekwentnie działał na ich szkodę? Dlaczego właściwie nienawidził Węgrów? Przecież był Brytyjczykiem, a Anglicy byli znacznie bardziej pyszni, okrutni i wyniośli niż Węgrzy, mieli nieporównanie większe imperium i uciskali nieskończenie więcej narodów?!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kaiserin
BaronDołączył: 11 Lut 2012
Posty: 79
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krzeszowice

PostWysłany: Pon 21:40, 05 Mar 2012    Temat postu:

Jak to dlaczego? W nauce jest pełno maniaków! Niektórzy są nieszkodliwi , a inni - nie!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Prinz Eugen
BaronDołączył: 04 Lut 2012
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Pon 21:45, 05 Mar 2012    Temat postu:

Wydaje mi się, że nie zauważyliście, że delikwent był Szkotem - nie Angolem!
Może odezwał się w nim kompleks mniejszości cisniętej przez "Większego Brata" ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Novara
BaronDołączył: 04 Lut 2012
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:49, 06 Mar 2012    Temat postu:

Nie wydaje mi się, aby to miało jakieś znaczenie. Jak wynika z biogramu, w jego rodzinie zakorzenione były raczej brytyjskie tradycje kolonialne, niż seperatstyczny szkocki patriotyzm. Nie wiem nawet czy takie tendencje w ogóle występowały w ówczesnej Szkocji. Raczej wątpię.
Myślę, ze zadecydowała raczej mentalność protestancko-wolnomularska i wyhodowana na jej gruncie nienawiść do katolików kojarzonych ze średniowieczem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jurek
Obywatel Gminy/ MiastaDołączył: 19 Lut 2012
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bochnia

PostWysłany: Wto 21:52, 06 Mar 2012    Temat postu:

Jeśli tak to dlaczego sympatyzował ze Słoweńcami, Chorwatami i Słowakami?
Przecież to katolicy!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Novara
BaronDołączył: 04 Lut 2012
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 21:57, 06 Mar 2012    Temat postu:

On ich chyba nie kojarzył z katolicyzmem, ale uważał za Słowian, których Rosja z biegiem czasu "nawróci na właściwa drogę". Zniszczenie AW otwierało przecież nieuchronnie drogę do dominacji Rosji w całym rejonie. Katolicyzm zepchnięty do religii mniejszości mógłby się zapewne w mniemaniu Setona zamienić w folklor, a potem stopniowo zaniknąć.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.viribusunitis322012.fora.pl Strona Główna -> Mocarstwa wobec Austro-Węgier Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin